حاملگی بعد از عمل چاقی

حاملگی بعد از عمل چاقی

حاملگی و اعمال جراحی چاقی (گاستریک بای پس، اسلیوگاسترکتومی و...)


بدنبال عمل های جراحی چاقی توانایی حامله شدن در شما افزایش می یابد. توصیه می شود بدنبال انجام اعمال باریاتریک یا چاقی به مدت 18 ماه از حامله شدن خودداری فرمایید.

عمل های جراحی چاقی یا همان اعمال کاهش وزن شامل اسلیوگاسترکتومی و بای پس معده و... که بنام اعمال جراحی باریاتریک نیز شناخته می شوند در سال های اخیر بسیار رواج یافته و روز به روز نیز تمایل گروه های مختلف پزشکی از جمله همکاران متخصص زنان و نازایی به این عمل ها افزایش پیدا کرده است.

اما سوال اصلی این است که در واقع تأثیر این عمل ها بر روی حاملگی چگونه است؟

آیا دختران مجرد بعد از این اعمال قادر به حاملگی خواهند بود؟

بسیاری از خانم های چاق که در سنین باروری قرار دارند به علت چاقی عدم توانایی در حاملگی را تجربه کرده اند و توصیه تمام همکاران زنان و نازایی به آنان کاهش وزن می باشد.

بعد از اعمال جراحی چاقی یا باریاتریک شما ممکن است بصورت غافلگیرانه ای حامله شوید.

عمل های جراحی چاقی می توانند تغییرات ناگهانی و مثبتی به روی توانایی حاملگی یا باروری شما داشته باشد.

مطالعات نشان می دهند که خانم ها با ناتوانی در باروری به علت چاقی که تحت عمل چاقی قرار می گیرند بعد از کاهش وزن بصورت منظم تخمک گذاری یا ovulation انجام می دهند. خانم های نابارور به علت تخمدان پلی کستیک (PCOS) بعد از انجام عمل جراحی باریاتریک یا کاهش وزن مشکلاتشان بتدریج برطرف شده و قدرت باروری نرمال پیدا خواهند کرد.

این بهبود در شرایط متابولیک بدن افراد چاق بعد از اعمال باریاتریک شانس حاملگی بصورت تصادفی یا ناخودآگاه و غافلگیرانه را بالا می برد بنابراین در طی 18 ماه بعد از اعمال جراحی چاقی توصیه به استفاده از روش های جلوگیری از حاملگی می شود.؟

توجه داشته باشید که بعد از اعمال جراحی باریاتریک یا چاقی، حامله شدن کاملاً بی خطر می باشد. ولی بهترین زمان برای حاملگی زمان ثابت شدن وزن بدن می باشد.

بعد از این عمل ها، بدن شما شرایط پراسترس و تغییرات غذایی خاص و جدیدی را تجربه می کند که می تواند برای رشد جنین شما مشکلاتی بدنبال داشته باشد.

مطالعات گسترده ای در این زمینه انجام شده و نشان می دهد که حاملگی بعد از 18 ماه از اعمال جراحی کاهش وزن یعنی زمانی که وزن شما تقریباً ثابت می شود بهترین زمان حاملگی برای مادر و جنین می باشد.

توجه داشته باشید که بسیاری از خانم ها بعد از عمل جراحی باریاتریک یا چاقی با متد اسلیوگاسترکتومی یا بای پس معده از کمبود ویتامین هایی مثل B12، آهن، ویتامین D و یا کلسیم رنج می برند بنابراین در صورت تمایل به حاملگی بعد از این عمل ها بهتر است متخصص زنان به همراه جراح مربوطه اصلاح تمامی ویتامین ها را انجام دهند.

توصیه من: حاملگی با برنامه ریزی قبلی می باشد.

نکته دیگر اینکه با توجه به اینکه عمل های جراحی باریاتریک یا چاقی (کاهش وزن) عمل های تازه و جدیدی می باشند و در سال های اخیر رشد قابل توجه ای پیدا کرده است، بسیاری از متخصصین جراحی زنان، ماماها در مورد این عمل ها اطلاعات کافی ندارند. بنابراین شما باید آگاهی لازم را از عمل خود از جراح خود کسب کرده و به متخصص زنان خود انتقال دهید زیرا ممکن است شما اولین بیمار با شرایط خاص (بعد از عمل جراحی چاقی) دکتر زنان خود باشید.

مطالعات متعدد نشان می دهد که ریسک فشارخون و دیابت مرتبط با حاملگی بعد از عمل های جراحی باریاتریک یا چاقی با زنان معمولی جامعه یکسان می باشد.