لیزرلیپولیز

دکتر عباس کاظمی آشتیانی


آیا لیزر لیپولیز همان لیپوساکشن است؟

لیزر لیپولیز و لیپوساکشن هر دو روش های بسیار مؤثر در از بین بردن چربی های ناخواسته هستند. یکی از بزرگ ترین دلایلی که جراحی پلاستیک در سالیان اخیر، محبوبیت زیادی پیدا کرده به خاطر لیپوساکشن بوده است. لیپوساکشن یک تکنیک جراحی مؤثر برای بهبود شکل و نمای ظاهری فرد است. اگرچه لیپوساکشن تجمعات چربی را در بدن فرد از بین می برد و باعث شکل گیری مجدد بدن می شود ولی به عنوان روش جراحی کاهش وزن محسوب نمی شود. لیپوساکشن را می توان در شکم، پهلوها، بازوها، پشت، باسن، ران، ساق پا، صورت و گردن به کار برد.

لیزر لیپولیز در مقایسه با لیپوساکشن معمولی یک روش کم تهاجمی است و دوره استراحت و غیبت از کار در لیزر لیپولیز در مقایسه با لیپوساکشن معمولی کوتاه تر است. علاوه بر آن نتایج درمانی استفاده از لیزر لیپولیز در نواحی از بدن که استفاده از لیپوساکشن، مرسوم نیست، بسیار عالی است. بسته به اهداف شما و وضعیت جسمانی تان، لیزر لیپولیز می تواند به عنوان یک جایگزین برای لیپوساکشن مورد استفاده قرار گیرد یا ممکن است پزشک معالج تان درمان ترکیبی با لیزر لیپولیز و لیپوساکشن معمولی را پیشنهاد کند.

لیزر لیپولیز که چند سالی است وارد روند مقابله با چاقی شده است، همچون عمل لیپوساکشن عوارض زیادی دارد و تنها برای رفع چاقی‌های موضعی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد استفاده از لیزر لیپولیز برای ازبین بردن چربی‌های زاید بدن به عنوان روشی نو با اما و اگرهای زیادی روبه رو است.

این روش هنوز به قدر کافی در کشور ما در بین مردم شناخته شده نیست و افرادی که از چاقی رنج می‌برند در مورد استفاده از آن با شک و تردیدهایی مواجه هستند.

در روش لیزر لیپولیز ابتدا اندام موردنظر به صورت موضعی بی حس و سپس سوراخ های ۱ تا ۲ میلی متری روی پوست ایجاد می‌شود و یک فیبر نوری باریک وارد قسمت زیرین پوست می‌شود. لیزر از طربق این فیبر به بافت موردنظر تابیده می‌شود. در اثر تابش اشعه لیزر، چربی‌ها به صورت نیمه مایع درآمده که پس از آن می‌تواند در بدن جذب و یا با فشار از بدن خارج شود. به طور متوسط هر جلسه لیزر لیپولیز ۱ تا ۳ ساعت طول می‌کشد.

این روش در چاقی‌های خفیف و موضعی کاربرد دارد و در این زمینه می‌تواند جایگزین عمل لیپوساکشن شود؛ در چاقی‌های شدیدتر برای ازبین بردن لایه‌های سطحی چربی از لیزر استفاده می‌شود ولی ازبین بردن لایه‌های عمیق چربی نیاز به انجام عمل ساکشن دارد.

روش استفاده از لیزر برای مقابله با چربی‌ها در ۱۳ اکتبر سال ۲۰۰۶ در سازمان دارو و غذای آمریکا (FDA) به تایید رسیده است. در تبلیغات تجاری شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات لیزر لیپولیز در مورد فواید استفاده از این روش ادعا می‌شود که در این روش برخلاف لیپوساکشن که عوارضی همچون ناهمواری و شلی پوست، تورم و کبودی را به دنبال دارد، به دلیل تابش لیزر و تحریک کلاژن سازی و جمع شدگی کلاژن، پوست سفت می‌شود و تورم و کبودی بسیار کمتری نسبت به روش لیپوساکشن دارد. اما عوارض و فواید هر یک از این روش‌ها همچنان مورد بحث است و اتفاق نظر واحدی بر اولویت هر کدام بر دیگری به صورت قاطع وجود ندارد. در استفاده از لیزر لیپولیز عوارضی که در لیپوساکشن ایجاد می‌شود، کماکان وجود دارد اما میزان آن کمتر و خفیف‌تر است.

در مورد تفاوت استفاده از لیزر و لیپوساکشن گفت: در لیزر لیپولیز، لیزر دایود (Diode) با طول موج ۸۱۰ نانومتر و لیزر (Ndyag) با طول موج ۱۰۶۴ نانومتر همزمان وارد بافت می‌شود؛ این امواج چربی‌ها را می‌شکند و عروق را منقبض می‌کند و به این ترتیب از خونریزی جلوگیری می‌شود.در این روش با جمع تر شدن رگ‌ها نسبت به عمل لیپوساکشن، آمبولی چربی کمتری ایجاد می‌شود اما کماکان احتمال بروز آن وجود دارد ،برای رفع چاقی‌های عمومی بهتر است افراد تحت رژیم غذایی مناسب زیر نظر متخصصان تغذیه قرار بگیرند و یا جراحی‌هایی مانند کم کردن حجم معده را انجام دهند چراکه استفاده از لیزر در این افراد نمی‌تواند موثر باشد.استفاه از لیزر لیپولیز تنها دررفع چاقی‌های موضعی دراندام‌هایی مانند غبغب، بازوها، پهلوها، ران‌ها و شکم توصیه می‌شود.

در چه نواحی از بدن می توان لیزر لیپولیز را به کار برد؟

- شکم
- ساق پا
- پهلوها
- پشت
- بازوها
- صورت (غبغب – گونه)
- ران ها
- نواحی از گردن
- باسن
- بزرگی سینه در آقایان (ژنیکوماستی)
- زانوها

همچنین از لیزر لیپولیز می توان برای جراحی مجدد و نیز همراه با سایر تکنیک های لیپوساکشن معمولی برای بهبود نتایج کلی و رضایت بیشتر بیماران استفاده کرد.

آیا بدنبال انجام لیزر لیپولیز، انجام لیپوساکشن لازم است؟

از آنجایی که در لیزر لیپولیز در هر جلسه درمان بیشتر از 500 سی سی چربی برداشته نمی شود (تقریبا به اندازه قوطی نوشابه) در نقاطی از بدن مانند غبغب که مقدار چربی لیز شده کم است بعد از انجام لیزر لیپولیز نیازی به تخلیه چربی ذوب شده نیست ولی در نقاطی از بدن مانند شکم و پهلو (بسته به اندازه فرد و مقدار تجمع چربی) که مقدار چربی لیز شده توسط لیزر زیاد است (بیش از 500 سی سی) لازم است چربی های لیز شده توسط ساکشن تخلیه شود.

طول مدت زمان انجام لیزرلیپولیز چقدر می باشد؟

بطور متوسط زمان لازم برای انجام لیزر لیپولیز 5/1 تا 3 ساعت می باشد. البته بسته به وسعت محل یا محل هایی که قرار است تحت لیزر لیپولیز قرار گیرند و بزرگ یا کوچک بودن جثه فرد، این زمان ممکن است کوتاه تر یا طولانی تر باشد.

آیا بعد از لیزر لیپولیز نیازی به بستری شدن می باشد؟

لیزر لیپولیز بسته به وسعت آن ممکن است تحت بی حسی موضعی یا تحت بیهوشی عمومی انجام گیرد. در اکثریت موارد، فردی که تحت عمل لیزر لیپولیز قرار می گیرد، بعد از چند ساعت مرخص می شود ولی در مواردی که وسعت انجام لیزر لیپولیز زیاد بوده و به ویژه اگر تحت بیهوشی عمومی انجام شده باشد توصیه می شود که بیمار حداکثر به مدت 24 ساعت بستری و تحت نظر باشد.

چه فردی کاندید ایده آل برای انجام لیزر لیپولیز است؟

  1. از نظر جسمانی سالم باشد و حداکثر اضافه وزن او نسبت به وزن ایده آل 10 تا 15 کیلوگرم باشد.
  2. فردی که تجمع چربی موضعی در یک یا چند نقطه از بدن دارد که به ورزش و رژیم غذایی مقاوم است.
  3. فردی که از وجود این تجمعات چربی ناراحت بوده و قصد دارد به طور دائم از شر آن خلاص شود.

در چه مواردی نباید از لیزر لیپولیز استفاده کرد؟

  1. زنان باردار یا مادران شیرده
  2. افرادی که دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب (Pacemaker) دارند.
  3. افرادی که دچار مشکلات کبدی یا نارسایی کبدی هستند.
  4. این روش برای درمان چاقی کاربرد ندارد، بنابراین افرادی که شاخص جرمی بدن (BMI) آن ها بالاتر از 30 است، کاندید مناسبی برای لیزر لیپولیز نیستند.
  5. وقتی فرد انتظارات غیرواقع گرایانه از آنچه که با این روش به دست آید، داشته باشد.