اسلیو معد

Laptaroscopic Sleeve Gastrectomy

باندینگ معده به روش لاپاراسکوپی

Category: Restrictive

دسته بندی نوع عمل: محدود کننده غذا

تاریخچه عمل

از اوایل دهه 1990 میلادی با تلاش و همکاری جراحان چاقی (Bariatric Surgeons) پیشرو در سراسر جهان ، روش جدید جراحی معرفی شد که بسیاری از خطرات شناخته شده مربوط به سایرعملهای جراحی چاقی (Bariatric Surgery ) را حذف و مزایای منحصر به فرد خود را داشت.

نتیجه این تلاش به ابداع The LAP-BAND® System، تنها عمل جراحی قابل تنظیم و قابل برگشت چاقی که نیازی به برش و stapling (دوخت و دوز) معده یا دستگاه گوارش و تغییر مسیرغذا برای کاهش هضم طبیعی را ندارد منجر شده است.

این روش در سال 2001 تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA ) را کسب کرده و به سرعت در تمام دنیا محبوب شد .از مزایای آن عبارتند از : کاهش تروما جراحی، عوارض ، درد ، زخم و اسکار، و همچنین بستری شدن در بیمارستان و زمان بهبودی کوتاه تر در مقایسه با سایر جراحی چاقی است.

نام "LAP باند ®" از روش جراحی استفاده شده (لاپاروسکوپی) و نام دستگاه باند معده گرفته شده است.

نکته مهم : علاوه براندیکاسیونهای معمول جراحی چاقی (شرایطی که عمل جراحی از لحاظ علمی توصیه میشود) نظیر BMI>40 و BMI>35 به همراه یک یا چند عارضه خطرناک چاقی، بر اساس دستورالعمل جدید سازمان غذا و داروی آمریکا FDA در حال حاضر این امکان را برای میلیون ها نفر از بیماران که قبلا برای عمل جراحی چاقی (bariatric surgery) واجد شرایط نبودند فراهم شده که نامزد برای باندینگ قابل تنظیم معده (LAP-BAND®System) باشند. FDA این روش را در بیماران مبتلا به شاخص توده بدن (BMI) حداقل 30 به علاوه یک یا چند عارضه وابسته به چاقی مانند نوع 2 دیابت ، بیماری قلبی ، فشار خون بالا ، آپنه خواب، و …… تایید نموده است.

روش عمل

در این نوع از عمل جراحی کاهش وزن، با قرار دادن باند سیلیکون دور قسمت بالای معده و ایجاد یک مسیر عبور باریک به قسمت پایین تر، باعث حرکت آهسته مواد غذایی در طول دستگاه گوارش میشود. از آنجا که غذا از سیستم گوارش به آرامی می گذرد احتمال "سندرم دامپینگ * " که با روش های دیگر جراحی چاقی رخ می دهد با روش باندینگ وجود ندارد.

علاوه بر این با قرار دادن باند دور قسمت فوقانی معده ، معده به دو قسمت تقسیم میشود ودر قسمت فوقانی بصورت یک کیسه یا پاچ (pouch) میشود. از آنجایی که قسمت فوقانی معده ظرفیت کمی دارد ، سریع پر شده و مغز احساس سیری زودرس میکند. هنگامی که قسمت فوقانی معده پر میشود پیغام مخابره شده به مغز به گونه ایست که مغز احساس پری تمام معده را کرده ، بنابراین تمایل به خوردن کاهش یافته و میزان مصرف غذا به طور قابل توجه ای کاهش مییابد.

بعلاوه در باندینگ معده به علت عدم دوخت ودوز و برش معده، برش روده و تغییر مسیر دستگاه گوارش به طور کامل قابل برگشت است و کمترین میزان عوارض را در اعمال چاقی داراست.

در ضمن باند معده قابل تنظیم نیز میباشد (Adjustablae) و این تنظیم می تواند بر اساس هر فرد و میزان کاهش وزن و رژیم غذایی فرد متفاوت باشد.در ضمن برای تنظیم باند یعنی سفت وشل کردن باند نیاز به بیهوشی و یا عمل جراحی مجدد نمیباشد.

مزایای عمل

  1. پایین ترین میزان مرگ و میر
  2. روش جراحی کم تهاجمی
  3. بدون stapling یا برش معده یا روده و تغییر مسیر دستگاه گوارش
  4. قابل تنظیم
  5. برگشت پذیر
  6. کمترین میزان عوارض عمل در کوتاه مدت
  7. خطر کم ابتلا به سوء تغذیه

معایب عمل

  1. کاهش وزن اولیه کندتر از بای پس معده یا اسلیو
  2. ویزیت های مکرر برای دستیابی به نتایج مطلوب
  3. نیاز به کار گذاشتن یک وسیله خارجی (باند)

نکته مهم :

در سالهای اخیر به علت عوارض زیاد دیر رس ناشی از باندینگ معده (جسم خارجی )

مانند :لغزش باند ، لیک پورت ، عفونت پورت ، عفونت باند و در نهایت نیاز به جراحی مجدد برای خارج کردن باند تمایل به انجام این عمل در دنیا بسیار کاهش یافته و در عوض تمایل به عمل اسلیو گاسترکتومی افزایش یافته است.

*سندرم دامپینگ :عبور مواد غذایی از سیستم گوارشی با سرعتی بیش از حد و ورود ناگهانی غذا به روده که نتیجه آن دل درد شدید ، اختلال گوارشی ، تعریق ،سردرد ، تپش قلب و..... میباشد.