مشکلات شایع بعد از عمل جراحی

تهوع و استفراغ

علل آن :

 1. بیش از حد سریع خوردن غذا
 2. نجویدن غذا (شما قبل از فرو برد غذا باید 25 بار آن را بجوید)
 3. خوردن غذاهای نامناسب (غذاهای پر چربی یا بسیار شیرین و یا خیلی خشک )
 4. بیش از حد خوردن
 5. نوشیدن مایعات با غذا

اگر شما تهوع و یا استفراغ داشتید فکر کردن در مورد آنچه که ممکن است باعث تهوع شما شده و حذف ویا تصحیح آن بسیار کمک کننده است. اگر تهوع یا استفراغ بعد از خوردن یک غذای جدید رخ می دهد ، چند روز صبر کرده وآن غذا را مجددا امتحان کنید.
اگر علت آن برای شما شما نامشخص است، فقط با مطب جراح خود تماس بگیرید.

عدم کاهش وزن مناسب

در موارد نادر، بزرگ شدن POUCHمعده و یا گشاد شدن خروجی معده میتواند از علل آن باشد.

گاهی ایجاد فیستول (اتصال) بین POUCHمعده و معده بای پس شده باعث عبور غذا به بخش بزرگتر معده شده و باعث پرخوری فرد میشود. علت اصلی بزرگ شدن POUCHمعده و یا گشاد شدن خروجی معده به دلیل پرخوری است.

در باندینگ معده در صورتی که بیمار هیچ محدودیتی در خوردن احساس نمیکند حتما نیاز به تنظیم باند وجود دارد. این به این معنی است که باند شما شل تر از حد مورد نظر میباشد.

باید در ذهن داشته باشیم که حلقه معده طوری طراحی شده است که مقدار مصرف غذا را محدود کرده نه انواع غذارا .

این بدان معنیست که بر خلاف بیماران بای پس معده، در باندینگ معده در صورتی که بیمار عادت به خوردن غذاهای پر چربی یا شیرین داشته باشد با خوردن آنها دچار هیچ مشکلی نخواهد شد.( سندرم دامپینگ ) .

اگر شما عادت به خوردن مواد غذایی توصیه شده مانند گوشت و سبزیجات دارید و پس از خوردن آنها دچار استفراغ میشوید ، به احتمال زیاد به علت خشک بودن بیش از حد گوشت (کباب) یا جویدن ناکافی آن میباشد و به نوع غذای مصرفی شما ربطی ندارد.. این تجربه باعث شده است که برخی بیماران به جای یادگیری خوب جویدن و خوردن غذاهای مناسب به خوردن غذاهای چرب یا شیرین (مانند کیک پنیر یا بستنی) روی آورده تا دچار استفراغ نشوند.در نتیجه مصرف این غذا ها سرعت از دست دادن وزن کاهش پیدا کرده و یا در برخی موارد باعث افزایش مجدد وزن خواهد شد.

در اغلب موارد پس از عمل جراحی بای پس معده و یا اسلیو معده، بی احتیاطی در رژیم غذایی (خوردن بیش از حد و یا خوردن غذاهای نامناسب) علت شایع این مشکل است.

یک یادداشت از غذاهای مصرفی خود داشته باشید و آن را به عنوان مرجع در دسترس جراح یا متخصص تغذیه خود قرار دهید . این اطلاعات در تعیین علت شکست در از دست دادن وزن به ما کمک میکند.

کمبود ویتامین

بیماران که تحت عمل جراحی بای پس معده قرار گرفته اند، باید مکمل های ویتامین را برای تمام طول زندگی مصرف کنند . در عمل اسلیو معده و باندینگ (حلقه معده ) این مدت 6 ماه ذکر شده ولی ما حداقل دو سال مصرف را توصیه میکنیم. اگر شما ویتامین ها و مواد معدنی خود را هر روزمصرف نکنید مشکلات جدی می تواند رخ دهد. عواقب ناشی از کمبود ویتامین متفاوت است. به عنوان مثال:

 1. کمبود کلسیم ممکن است به استخوان های ضعیف و شکسته و یا به یک ستون فقرات فروریخته منجر شود.(کلاپس مهره)
 2. کمبود آهن ممکن است منجر به سرگیجه، خستگی مزمن، و کم خونی شود.
 3. کمبود ویتامین B12 ممکن است باعث احساس سوزن سوزن شدن دست و پا، آسیب عصبی، اختلال در راه رفتن یا نگه داشتن چیزی در دست ویا فلج شود
 4. ویتامین B1 (تیامین) : کمبود آن ممکن است منجر به گیجی، ضعف عضلانی، و بی حسی در انگشتان پا و نوک انگشتان شود.

سطح ویتامین و مواد معدنی در خون شما باید حداقل دو بار در سال بررسی شود. در صورت لزوم، دوز مکمل ویتامین و مواد معدنی ممکن است توسط جراح یا متخصص تغذیه شما تنظیم کرده است.

به همین دلیل ویزیت مرتب ماه اول، سوم، ششم، نهم و سال اول توسط جراح بسیار مهم بوده و در فواصل آن نیز پیگیری متخصص تغذیه لازم است.

تغییر در اجابت مزاج

یبوست بعد از عمل کاهش وزن غیر معمول نیست و به احتمال زیاد اگر شما مقادیر کافی از مایعات آشامیدنی ننوشید و یا مصرف مکمل آهن داشته باشید( که حتما باید مصرف کنید ) رخ می دهد.

از آنجا که یبوست علت مشکلات بالقوه مانند بواسیر( همورویید )، فتق و انسداد روده است مهم است که از آن جلوگیری کرد. اگر شما از مکمل آهن استفاده میکنید، استفاده از یک نرم کننده مدفوع برای ماه اول و یا تا زمانی که شما بتوانید مایعات بیشتر بنوشید و فیبر بیشتربخورید لازم است. از ملین به طور منظم استفاده نکنید.

راه های دیگر برای بهبود یبوست:

 1. اضافه کردن میوه ها و سبزیجات در هر وعده غذا (پوره شده در شش هفته اول).
 2. دو ماه پس از عمل جراحی، اضافه کردن فیبر پسلیوم به رژیم غذایی خود را به طور منظم است.
 3. نوشیدن مقدار زیادی آب (حداقل هشت فنجان در هر روز).
 4. ورزش منظم است.

اگر مشکل شما هنوز هم حل نشده، شما ممکن است از شیاف ، تنقیه، یا شیر منیزیت استفاده کنید. به یاد داشته باشید، شمانباید این داروها را به صورت منظم استفاده کنید.

اگر شما هنوز هم مشکل دارید لطفا با متخصص تغذیه یا جراح تماس بگیرید.

ریزش مو

ریزش مو به طور موقت می تواند همراه با کاهش وزن سریع رخ دهد، اما همچنین ممکن است به علت دریافت پروتئین نا کافی در رژیم غذایی ایجاد شود. این وضعیت معمولا موقتی است و پاسخ مناسب با مکمل های پروتئینی دیده میشود.

همچنین عدم مصرف منظم وروزانه ویتامینها و مکمل ها بویژه آهن میتواند از علل کاهش مو بصورت گذرا باشد.

نفخ

مشکل نفخ در مرحله اولیه پس از عمل جراحی کاهش وزن شایع است. اگر شما بعد از عمل دچار نفخ شدید، استفاده از قطره سایمتیکونبه شما توصیه میشود.اگر مشکلات ادامه پیدا کند، با مطب جراح خود تماس بگیرید.

اسهال

اگر شما بعد از عمل دچار اسهال میشوید، محدود کردن غذاهای چرب، شیر و محصولات لبنی معمولا باعث بهبود شما خواهد شد. اجتناب از غذاها و یا نوشیدنی بسیار داغ یا بسیار سرد نیز لازم است.مطمئن شوید که مقدار کافی مایع بنوشید.

اگرمشکل اسهال شما حل نشد،با مطب جراح خود تماس بگیرید.

سندرم دامپینگ

به طور معمول در بیماران بای پس معده در طول سال اول بعد از عمل دیده می شود. این اتفاق زمانی رخ میدهد که غذا با مایعات خورده شود (نوشابه و یا آب حین غذا) و یا غذاهای شیرین و چرب خورده است. خوردن قندهای تصفیه شده و چربی متراکم، که به سرعت به روده کوچک وارد میشوند، معمولا باعث این پدیده می شود.

علائم این بیماری شامل احساس پری شکم، تهوع، سبکی سر و درد کرامپی شکم و اسهال است. معمولا سندرم دامپینگ را می توان با رژیم غذایی و اصلاح رفتاری کنترل کرد.

در طول روز 4 تا 6 وعده غذایی کوچک بخورید و از خوردن مایعات با وعده های غذایی خود پرهیز کنید.

کم آبی یا دهیدراتاسیون

کم شدن آب بدن هنگامی می تواند رخ دهد که شما به میزان کافی مایعات ننوشید. اطمینان حاصل کنید که هر روز حداقل هشت فنجان (64 اونس مایعات می نوشند ( اما نه در زمان های غذا)

به یاد داشته باشید در یک جرعه به یکباره بیش ازنصف فنجان مایعات ننوشید

درد شانه چپ

بعضی از بیماران ممکن است درد در شانه سمت چپ و یا بازوی چپ را در اوایل دوره پس از عمل را تجربه کنند.(بلافاصله وفردای روز بعد از عمل) . این درد ، درد نشات گرفته از بخش دیگری از بدن، باد شدن سریع شکم در زمان جراحی ، باقی مانده

گاز co2در شکم و کشیدگی دیافراگم بوده و خود بخود برطرف میشود.

اگر درد باقی بماند، لطفا با شماره تلفن مطب جراح خود تماس بگیرید