رژیم غذایی بعد از عمل جراحی

بلافاصله پس از بای پس معده یا جراحی اسلیو معده ، شما قادر نخواهید بود به مدت یک روز غذا بخورید.سپس ، شما قادر به خوردن بعضی از غذاهای بسیار خاص خواهید بود. هدف از رژیم غذایی ، کمک به شما در فرایند بهبود محل عمل جراحی ، کم کردن فشار واسترس در محل عمل جراحی و دادن زمان به بدن شما جهت تطابق با شرایط جدید و ترمیم می باشد.

مراحل معمول در رژیم غذایی

مرحله اول: غذاهای مایع در دمای اتاق مانند آب ، آب میوه طبیعی رقیق، شیرکم چرب، ماست کم چرب و شیر. این رژیم غذایی به مدت یک هفته ادامه داده می شود .

مرحله دوم: سوپ صاف شده و آب گوشت صاف شده، غذاهایی با قوام مایع غلیظ. شما میتوانید از نمک و ترشی مناسب برای خوش طعم کردن استفاده کنید. این رژیم غذایی نیز به مدت یک هفته ادامه داده می شود .

مرحله سوم: غذاهای پوره که حاوی هیچ قطعه مجزا نباشد مانند پوره سیب زمینی بدون کره ، تخم مرغ آب پز له شده ، فرنی و هر غذای دیگری مثل سوپ کامل که کاملا میکس شده باشد. همچنین مصرف تمامی میوه ها به صورت رنده شده توصیه میشود.رژیم غذایی پوره به طور کلی به مدت دو هفته ادامه می یابد.

مرحله چهارم: شروع رژیم غذایی عادی ( بعد از ماه اول )

در طول این مدت تعداد وعده های غذایی و نوشیدن شما متعدد می باشد(توجه داشته باشید از نوشیدن مایعات همزمان با غذا پرهیز کنید).رژیم شما با شش وعده غذایی شروع شده ، سپس به چهار و در نهایت با شروع رژیم عادی به سه وعده کاهش داده میشود. غذاهایی که به راحتی جویده میشوند مثل پلو ، گوشت چرخ کرده یا گوشت با تکه های بسیار ریز،سبزی پخته شده و میوه پخته (کمپوت).این رژیم غذایی بهتراست حدود 4 هفته قبل از شروع رژیم غذایی معمولی ادامه داده شود . به طور معمول ، هر وعده غذایی شامل غذاهای غنی از پروتئین، مانند گوشت بدون چربی ، محصولات لبنی کم چرب (ماست، پنیر) و یا تخم مرغ می باشد. پروتئین برای نگهداری و ترمیم بدن شما پس از جراحی بسیار مهم است.

سرعت عبور شما از یک مرحله به مرحله بعدی به این نکته بستگی دارد که بدن شما با چه سرعتی به تغییر در الگوهای غذا خوردن وقوام غذا عادت میکند. افراد معمولا خوردن غذا به طور منظم با قوام سفت و معمولی را یک ماه بعد از عمل جراحی شروع میکنند.